Nastavení VPN připojení na SSL VPN koncentrátor ve Windows 8.1 a 10
Petr Šimek APS JUSSL VPN koncentrátor - je zařízení které umožnuje vzdálenému počítači připojit se pomocí šifrovaného tunelu a skrz tento tunel přidělit a routovat IP adresu z rozsahu adres JU. Takto připojený vzdálený počítač pak vystupuje na síti (internetu) pod IP adresou z rozsahu JU. Provoz jdoucí na tuto adresu je přeposílán vytvořeným tunelem na jeho skutečnou vzdálenou adresu.

Adresa SSL VPN koncentrátoru je https://ssl-access.jcu.cz. Klientský počítač který se na něj připojuje musí mít funkční připojení na internet, musí být připojen, a jeho firewall musí propouštět port 443/TCP (https) na kterém běží služba SSL VPN koncentrátoru. Musíte mít vytvořen účet skládající se ze jména a hesla.Připojení na SSL VPN koncentrátoru ve Windows 8.1 a 10 pomocí FortiClienta popisuje tento návod.

Nejprve si stáhneme FortiClient do svého PC : FortiClientSetup_5.6.0.1075_x64.
Instalaci provedem pod účtem Administrátora nebo pod účtem který má administrátorská oprávněníPo instalaci spustíme Forticlient konsole dole na liště :Pak vybereme "Configure VPN"Ponecháme vybranou kartu SSL-VPN, Vyplníme "Connection Name" a "Remote Gateway" dle obrázku.
Vyplníme také svoje username s příponou @jcu.cz . (nápověda - zavináč na české klavesnici zapíšeme pomocí ALT-64)
Pak potvrdíme Apply a Close .

Následně spustíme Forticlient v ikoně dole na liště (Connect "JCU SSL VPN") a vyplníme heslo k účtu.
Můžeme si také zaškrnout volbu pro zapamatování hesla.Tlačítkem "Connect" zahájíme připojení, pokud vše dobře dopadne měli bychom vidět úspěšné spojení:Spojení ukončíme tlačítkem "Disconnect" nebo v ikoně Forticlient dole na liště (Disconnect "JCU SSL VPN")


Poznámka: občas dostávám informaci že výše uvedený klient, který se instaluje ze sítě, instaluje také další software jako antivirus a podobně a tyto volby se nedají odšrktnout. Zde jsou offline instalační soubory SSL VPN klientů které si nic z internetu nestahují a všechny volby přidaného software (kromě SSL VPN) by měly jít při instalaci zrušit.
Petr Šimek 2017