Nastavení VPN připojení na SSL VPN koncentrátor ve Windows 8
Petr Šimek APS JUSSL VPN koncentrátor - je zařízení které umožnuje vzdálenému počítači připojit se pomocí šifrovaného tunelu a skrz tento tunel přidělit a routovat IP adresu z rozsahu adres JU. Takto připojený vzdálený počítač pak vystupuje na síti (internetu) pod IP adresou z rozsahu JU. Provoz jdoucí na tuto adresu je přeposílán vytvořeným tunelem na jeho skutečnou vzdálenou adresu.

Adresa SSL VPN koncentrátoru je https://ssl-access.jcu.cz. Klientský počítač který se na něj připojuje musí mít funkční připojení na internet, musí být připojen, a jeho firewall musí propouštět port 443/TCP (https) na kterém běží služba SSL VPN koncentrátoru. Musíte mít vytvořen účet skládající se ze jména a hesla.Připojení na SSL VPN koncentrátoru ve Windows 8 pomocí FortiClienta popisuje tento návod.

Nejprve si otevřeme webový prohlížeč a v něm URL https://ssl-access.jcu.cz.
Následně se přihlásíme na SSL VPN portál svým přístupovým jménem a heslem (freeradius password v IDM) :Následně si v sekci Tunnel Mode pomocí linku stáhneme FortiGate klienta do počítače :

Soubor s FortiGate klientem nainstalujeme :Nainstalovaný FortiClient spustíme :A volbou Settings a New Connection si nakonfigurujeme SSL VPN spojení s parametry :

Connection Name : JCU SSL VPN (libovolné symbolické jméno VPN spojení)
Server Name : ssl-access.jcu.cz:443 (adresa a port koncentrátoru)
Username : username@jcu.cz (přístupové jméno)
Password : heslo (freeradius password z IDM)
Nyní máme nakonfigurované spojení a můžeme se zkusit připojit (a odpojit) :
Petr Šimek 2014