Přístup na VPN koncentrátor JU
Petr Šimek APS JUEnglish version

VPN koncentrátor - je zařízení které umožnuje vzdálenému počítači připojit se pomocí šifrovaného tunelu a skrz tento tunel přidělit a routovat IP adresu z rozsahu adres JU. Takto připojený vzdálený počítač pak vystupuje na síti (internetu) pod IP adresou z rozsahu JU. Provoz jdoucí na tuto adresu je přeposílán vytvořeným tunelem na jeho skutečnou vzdálenou adresu.


Získání účtu (konta) - účet (jméno a heslo) může zaměstanec nebo student získat nastavním freeradius hesla v uživatelské databázi IDM.
Předpoklady pro používání SSL VPN - adresa SSL VPN koncentrátoru je ssl-access.jcu.cz. Klientský počítač který se na něj připojuje musí mít funkční připojení na internet, musí být připojen, a jeho firewall musí propouštět port 443/TCP na kterém běží služba VPN koncentrátoru. Musíte mít vytvořen účet skládající se ze jména a hesla.

Předpoklady pro používání OpenVPN - Klientský počítač který se připojuje k OpenVPN musí mít funkční připojení na internet, musí být připojen, a jeho firewall musí propouštět port 1194/UDP na kterém běží služba OpenVPN server. Musíte mít vytvořen účet skládající se ze jména a hesla.


Pro připojení MacBook k VPN můžete použít klienta tunnelblick . Návod k instalaci klienta tunnelblick si můžete prohlédnout zde .
Je dobré si napřed stáhnout kofigurační soubor client.ovpn a ujistit se že má správně koncovku .ovpn . Budete jej potřebovat pro konfiguraci VPN klienta tunnelblick .Design (c) Petr Šimek 2006/202ě